Autor przedstawia nam Geralta, który przemierzając świat doświadcza przygód zapoznając się z nowymi bohaterami czy szukając zlecenia aby przetrwać. Jako czytelnik od początku do końca byłem zaskoczony kreatywnością i wyobraźnią Andrzeja Sapkowskiego, który stworzył świat niebezpieczny i intrygujący.

O czym jest Miecz Przeznaczenia?

,,Cóż, takie czasy. Stworzenia, które wy zwykliście zwać potworami, od pewnego czasu czują się coraz bardziej zagrożone przez ludzi. Nie dają już sobie rady same. Potrzebują obrońcy. Takiego… wiedźmina.
Smok Villentretenmerth do Geralta i Yennefer.

Wiedźmin. Miecz Przeznaczenia.

To historia o miłości między Yennefer a Rzeźnikiem z Blaviken. Pomimo głębokiej relacji ze względu na to kim są, nie jest im dane żyć ze sobą długo i szczęśliwie. Samo przeznaczenie, które jest jednym z motywów nie daje o sobie zapomnieć. Zapoznając się z wiedźminem odniosłem wrażenie, że Biały Wilk ucieka przed tym, co go czeka. Tak jak w historii o Edypie, tak i tutaj Geralta dopada przeznaczenie. Na swojej drodze napotyka dziewczynkę imieniem Ciri, która jest ważną osobą ze względu na swoje pochodzenie.

Proza Sapkowskiego porusza temat dla mnie bliski, a jest to wątek władzy. Niezależnie od ceny, jaką przypłacą zwykli ludzie, osoby u władzy przekroczą etyczną i moralną granicę, aby osiągać swoje cele, nawet jeśli ceną będzie życie ludzi. Wystarczy spojrzeć na sytuację, która ma miejsce na Ukrainie oraz Palestynie. Najwięcej na wojnie tracą mężczyźni powołani do wojska oraz żony i dzieci, martwiąc się o życie mężów i ojców. Najwięcej zyskują ci, którzy odpowiedzialni są za produkcję broni i wywołanie wojny.

Wątek, który zapadł mi również w pamięci przedstawia miłość między mężczyzną a syreną. Kochankowie przez odmienne pochodzenie mają problem, aby móc na co dzień przebywać razem. Wątek miłosny, gdzie problemem jest pochodzenie został nieraz poruszany w literaturze. To temat, który przewija się przez książki od wieków i mogę z pewnością stwierdzić, że zakorzenił się on w ogólnoświatowej kulturze.

Jak oceniam bohaterów Wiedźmina?

Biały Wilk to bohater wycofany i inteligentny, posiadający cięty język, znający się na swojej profesji. Rozumie on, czym jest doświadczanie wykluczenia ze względu na byciu mutantem. Potrafi być uszczypliwy, jednak potrafi wysłuchać drugiego człowieka czy istoty uważaną za potwora.

Tak jak w poprzedniej książce ukochana Geralta; Yennerfer została przedstawiona jako utalentowana czarodziejka, która kiedy ponownie napotkała wiedźmina była na niego obrażona. Jednak z czasem znów zbliżyli się do siebie. Z jednej strony jest wyniosła, jednak potrafi okazywać uczucia. Przykładem są uczucia jakimi obdarzyła Geralta.

Bohaterem cechującym się zamiłowaniem do kobiet, przechwałek i talentem do śpiewania oraz komponowania utworów jest Jaskier. To postać, która nie raz wzbudzała we mnie irytację, ale potrafiła też rozbawić mnie swoimi żartami.

No responses yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *