1. Mroczna Wieża – tom I – Roland

,,Ci, którzy nie wyciągają wniosków z przeszłości, są skazani na jej powtarzanie.”

Stephen KingMroczna wieża

Fabuła

Historia przedstawia nam rewolwerowca Rolanda, którego celem jest dotarcie do mrocznej wieży. Rewolwerowiec podąża za zagadkową postacią jaką jest Człowiek w Czerni. W trakcie podróży, ostatni z klanu rewolwerowców spotyka Jake. Chłopca, który odegra istotną rolę w fabule. Aby móc odszukać Człowieka w Czerni ostatni z klanu rewolwerowców zmuszony jest przemierzać wyjałowione ziemie.

Osobiście odebrałem fabułę jako interesującą, ze względu na cel Rolanda. Pytania, jakie przyszły mi na myśl podczas czytania sprawiły, że jestem ciekaw finału serii Mrocznej Wieży. Pomimo, że zapoznałem się z I tomem serii Mrocznej Wieży historia jest dla mnie zagadkowa.

Postacie

Jako pozytywny element I tomu Mrocznej Wieży uważam za bohaterów. W tym przypadku głównym bohaterem nie jest pisarz a rewolwerowiec, co jest na plus. Oczywiście nie mam nic przeciwko głównym bohaterom będących pisarzami. Jednak jest to odskocznia od tego, do czego przyzwyczaił mnie King.

Na uwagę zasługuję postać Człowieka w Czerni, który jest postacią tajemniczą i intrygującą. Prócz niego moją sympatię zdobył Roland, który cechuje się opanowaniem i specyficznym poczuciem humoru.

Uważam, że tom I Mrocznej Wieży jest warty polecenia czytelnikom, którzy są zainteresowani książkami łączącymi gatunek horroru i westernu.

2. Cmętarz zwierząt

,,Tylko dzieci mówią całą prawdę. Dlatego właśnie są dziećmi.”

Stephen KingCmętarz zwieżąt

Fabuła

Rodzina Creedów przeprowadza z miasta do domu znajdującego się w niewielkiej miejscowości położonej na terenach leśnych. Dom znajduje się naprzeciwko drogi, gdzie dochodziło do przejeżdżania zwierząt. Tytułowy Cmętarz zwierząt położony jest w głębi lasu w stanie Maine, w którym przebywa coś, co zamieszkuje miejscowe tereny.

W mojej opinii ze wszystkich książek Stephena Kinga to Cmętarz dla zwierząt ma najlepszą fabułę, która od początku do końca trzyma właściwe tempo akcji. Sam las znajdujący się blisko domu rodziny Creedów został opisany w zagadkowy sposób. Natomiast to, co zamieszkuje ten las zostało w mojej pamięci do tej pory.

Postacie

Bohaterowie jak w poprzednich książkach autora mają konkretne nawyki, cechy charakteru i tajemnice, które mają nam przedstawić bohaterów w innym świetle. Jednym z takich bohaterów jest Jud Crandall. Starszy wiekiem mężczyzna, który wyjaśnia Louisowi sekrety, jakie skrywają te ziemie. W pamięć zapadły mi opisy, gdzie wraz z Louisem kierują się w głąb lasu, mając przy tym konkretny cel i plan.

A co ze złem, które żyje w tych lasach od wieków? Jako osoba, która zapoznała się z kilkoma pozycjami Mistrza Grozy uważam, że istota kryjąca się w lasach stanu Maine jest tym, czego oczekuję od horrorów.

3. Carrie

,,W stadzie kur osobnik najsłabszy zawsze jest ostatni w kolejności dziobania: jeśli upadnie, jego współtowarzysze bynajmniej nie pomagają mu się podnieść – raczej dobijają go szybko i bezlitośnie.”

Stephen KingCarrie

Fabuła

Fabuła przedstawia nam młodą i nieśmiałą dziewczynę, która doświadcza drwin ze strony rówieśników. Prześladowcami Carrie są dziewczyny, które nie akceptują jej odmienności. We własnym domu Carrie nie doświadcza akceptacji i miłości. Jej matka, będąca skrajnie wierzącą katoliczką, poprzez swoje podejście do życia, wychowała Carrie w sposób utrudniający jej kontakt z innymi osobami. Carrie w pewnym momencie odkrywa w sobie zdolności telekinetyczne – moc pozwalającą kontrolować przedmioty siłą woli. Swój dar wykorzystuję przeciwko innym na szkolnym balu. Dzięki swoim zdolnościom jest świadoma, że może zemścić się na prześladowcach.

To historia pełna nienawiści mająca niewyobrażalne skutki w czasie rozwoju fabuły. Pokazuje ona jak skrajność religijna matki Carrie i znęcanie się w szkole przemienia ją w morderczynię.

Postacie

Carrie White: Główna bohaterka nie jest postacią, którą zaliczyłbym do swoich ulubionych. Jednak w trakcie poznawania głównej bohaterki zrozumiałem, dlaczego postanowiła wykorzystywać swój dar przeciwko innym. Carrie to postać, którą poznajemy jako dziewczynę niepewną siebie i nieśmiałą, żyjącą w sposób w jaki oczekuje jej matka. Pod koniec powieści Carrie przechodzi wewnętrzną przemianę, dzięki której uwalnia swój potencjał.

Margaret White: Matka Carrie jest religijną fanatyczką. Nie rozumie ona potrzeb Carrie, przez co jest odpowiedzialna za stan psychiczny głównej bohaterki. Matka Carrie jest przykładem jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą wychowywanie dziecka w fanatyzmie religijnym.

4. Miasteczko Salem

,,Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym.”

Stephen KingMiasteczko Salem

Fabuła

Do miasteczka w stanie Maine przyjeżdża pisarz – Ben Mears w celu napisania książki o historii miasteczka, w którym kiedyś mieszkał. W trakcie pobytu w niewielkiej miejscowości poznaje Susan. Oboje zakochują się w sobie, jednak w Salem pojawia się zagrożenie. Niebezpieczeństwo pod postacią wampirów, którzy przemieniają innych ludzi w istoty bojące się słońca i czosnku.

Pisarz razem z niektórymi mieszkańcami świadomi zagrożenia, starają się zapobiec tragedii. Pomocy Benowi udziela nauczyciel, lekarz, ksiądz oraz mądry i inteligentny chłopiec. Sam koniec osobiście mnie zaskoczył. Niestety nie powstała kontynuacja tego świetnego horroru.

Postacie

W przeciwieństwie do Carrie, tutaj postaci jest znacznie więcej – matka mieszkająca w przyczepie kempingowej wychowujące dziecko, ksiądz uzależniony od alkoholu i inne postacie mające problemy i tajemnice.

Ben Mears: pisarz, który cechuje się przyjaznym nastawieniem wobec innych. Jest to pokazane, kiedy zaprzyjaźnia się z miejscowym nauczycielem oraz chłopcem. W przeszłości stracił bliską osobę.

Mark Petri: przedstawiony jako inteligentny oraz mądry, cechujący się opanowaniem. Pomimo wieku jest on dojrzalszy od reszty rówieśników. Odznacza się odwagą, co pokazane jest kiedy staje naprzeciwko chłopaka, który chce się nad nim pastwić.

5. Misery

,,Tylko głupiec mógłby próbować tworzyć dzieło za pomocą złych narzędzi.”

Stephen KingMisery

Fabuła

Stephen King przedstawia nam historię popularnego pisarza romansów – Paula Scheldona, który w trakcie jadąc autem w trakcie zimy doznaje wypadku. Ratuje go kobieta w średnim wieku, która uwielbia jego książki. Niestety obsesja nad popularnym autorem staje się dla niego niebezpieczna. Paul Sheldon musi podjąć się napisania kolejnej książki o Misery, która sprawiła, że stał się rozpoznawalną osobą. W książce pojawiają się fragmenty historii Paula Scheldona, co daje czytelnikowi okazję dowiedzenia się, kim jest tytułowa Misery.

Główną rolę odgrywa sytuacja w jakiej znalazł się Paul Scheldon, stając się Annie Wilkes, która uratowała go przed śmiercią, ale może go zabić. Sam sposób prowadzenia narracji jest tym, za co polubiłem książki Mistrza Grozy. W sposób w jaki autor opisał próby Paula wydostania się ze swojego pokoju i cierpienie jest tym, czego oczekiwałem po książce.

Postacie

Paul Sheldon: jako główny bohater zapadł mi w pamięci przez sytuację w jakiej się znalazł. Po pierwsze przez uszkodzenia ciała dotyczące obu nóg jego cierpienie przybiera cechy fizyczne i psychiczne. Po drugie jest on uwięziony w domu znajdującym się poza miasteczkiem, będąc na łasce Annie Wilkes. Oprócz dwóch przyczyn za które polubiłem Paula Sheldona wspomnę o trzeciej przyczynie. Przyczyną tą jest skupienie się bohatera na walce o przetrwanie. Pomimo bólu cielesnego i psychicznego towarzyszy mu strach o własne życie, mimo to szuka sposobu aby wydostać się z domu. Podsumowując myślę, że to cierpienie Paula i jego walka o przetrwanie sprawiły, że autor zdołał nadać temu bohaterowi głębi.

Wspominając o Paulu Sheldonie trudno jest pominąć jego zmagania twórcze. King w kreatywny sposób przedstawił nam proces tworzenia kolejnej historii o Misery przez Paula Sheldona. Autor trafił w dziesiątkę przedstawiając problemy twórcze towarzyszące każdemu pisarzowi. Są momenty, kiedy Paul ma problem, aby kontynuować powieść. Jednak King pokazał nam, że są momenty, kiedy cały proces twórczy idzie po myśli pisarza.

Annie Wilkes: Psychofanka Paula za sprawą serii skupiających się na tytułowej Misery. W trakcie rozwoju fabularnego Paul Sheldon dowiaduje się kim była w przeszłości Annie Wilkes i dlaczego mieszka na odludziu. Czytelnik jest świadkiem jak umysł Annie popada w obłęd.

6. Sklepik z marzeniami

,,Bo czyż kobieta nie ma prawa do dumy? Kiedy nic jej już nie zostanie – ani serce, ani dusza, ani nawet mężczyzna, którego kocha – będziesz miała dumę, prawda? Niech będzie Ci ona mroczną, gorzką pociechą na resztę życia. Niech będzie. Musi być…”

Stephen KingSklepik z marzeniami

Fabuła

W miasteczku Castle Rock w stanie Maine pojawia się nowy sklep, którego właścicielem jest Leland Gaunt oferujący klientom to, czego pragną. W zamian muszą zrobić kawał drugiej osobie, co prowadzi do wielu tragedii. Szeryf Castle Rock będzie musiał rozwiązać problemy mieszkańców.

Według mnie King przedstawił nam po raz kolejny jak łatwo jest nami manipulować, jeśli chcemy coś mieć wyłącznie dla siebie. Opisał również problem polegający na tym, jak łatwo doprowadzamy do momentu, kiedy winimy kogoś za coś, nie starając nawet zastanowić się, jak rzeczywiście było. To historia, która opisuje nasze słabe strony, które mogą, są albo będą użyte przeciwko nam. Oprócz tego Stephen King wie o tym, że często sami sobie stawiamy kłody pod nogi, zamiast sobie pomóc.

Postacie

Główny bohater: Szeryf Alan Pangborn odpowiada za utrzymywanie porządku w Castle Rock. Miasteczku, gdzie nieraz dochodziło do tragedii. Szeryf miasteczka ma za sobą utratę bliskich osób, z którą nie może się pogodzić. Nieraz Alan będzie wracał do ostatniego dnia w którym widział dwoje bliskich, aby przeżywać ich utratę na nowo.

Właściciel Sklepiku z Marzeniami: właścicielem jest Leland Gaunt, który jest z pozoru kulturalnym i sympatycznym starszym mężczyzną. Jednak pod maską szarmanckiego i życzliwego sprzedawcy, kryje się to, czego boją się inni.

7. To

,,Obie ręce oparłszy o poręcz drewnianą, rzekł z uporem, że ducha zobaczył dziś rano.”

Stephen KingTo

Fabuła

Pewnego deszczowego dnia młodszy brat Billy’ego Denbrougha postanowił wyjść na dwór w celu pobawienia się. Mały chłopiec dostrzega w kanałach klauna, który pozbawia chłopca życia.

Od tego momentu Billy i jego przyjaciele starają się pokonać To. Horror ten opowiada nam o przyjaźni siedmiorga dzieci. Jest tu również wątek o miłości, rasizmie, poczuciu straty, nienawiści i oczywiście strachu. To historia o walce dobra ze złem, gdzie dzieci będą stawać naprzeciw swoim lękom. W czasie rozwoju wydarzeń, poznajemy historie Derry, w którym dochodziło do katastrof.

Bohaterowie

Ben Hanscom: z siedmiorga bohaterów najbardziej zapadł mi w pamięć Benjamin Hanscom, który jako chłopiec cechował się wrażliwością oraz oczytaniem. To bohater o bogatej wyobraźni i kreatywności, który w dzieciństwie był osobą zamkniętą w sobie. Jako nieletni miał problemy z nadwagą i niską pewnością siebie, co wykorzystywali jego prześladowcy. jednym z nich był Henry Bowers, który wyśmiewał Bena za jego nadwagę. Bena może określić jako romantyka, ponieważ kiedy zakochał się w Beverly Marsh napisał dla niej haiku. Kiedy zaprzyjaźnia się z pozostałymi bohaterami pokazuję on swoje oddanie i odwagę, kiedy razem z przyjaciółmi atakuje prześladowców na czele z Henrym Bowersem.

Henry Bowers: to chłopak, który prześladował w dzieciństwie siódemkę bohaterów, samemu doświadczając przemocy ze strony ojca. Jego rodzic jest przedstawiony jako alkoholik i rasista, który nie potrafił odpowiednio zająć się Henrym. Postać Bowersa uświadomiła mi, jak wychowanie ma wpływ na zachowania a co za tym idzie przyszłość dziecka.

8. Gra Geralda

,,(…) dopiero niedawno zdałam sobie sprawę, jak bardzo wpływają na nas inni ludzie, nawet gdy szczycimy się swoją samokontrolą i umiejętnością polegania na sobie.”

Stephen KingGra Geralda

Fabuła

Małżeństwo przyjeżdża do domu letniskowego w celu spędzenia ze sobą czasu.

Mąż kobiety aby mieć większą przyjemność z seksu przykuwa żonę kajdankami do łóżka. W domku dochodzi do tragedii – mąż umiera przez zawał. Główna bohaterka musi wymyśleć jak się uwolnić z kajdanek, inaczej czeka ją śmierć ze strony mordercy.

Treść książki opisuje teraźniejszość i przeszłość bohaterki. W książce autor przedstawia nam relacje z jej ojcem oraz mężem i opisuje nam dzień, w którym słońce zostało zasłonięte. Gra Geralda przedstawia nam ofiarę, która musi walczyć wewnętrznie sama ze sobą i dojść do zrozumienia siebie. Podobnie jak w Misery, nie ma w tej historii wielu postaci, jednak pojawia się tutaj miejsce dla psiego bohatera, którego historia pokazuje, że ludzie często są gorszymi potworami niż istoty z mitów, legend, baśni czy opowieści.

Bohaterka

Jessie Burlingham jako postać jest postawiona w sytuacji ekstremalnej. Przykuta kajdankami do łóżka zagłębia się w siebie, cofając się do czasów dzieciństwa, kiedy spotkało ją coś co zmieniło ją na całe życie. Nie tylko musi zmierzyć się z jej przeszłością, ale również i wewnętrznymi głosami, które będę jej towarzyszyć. Z czasem poznajemy Jessie jako zakompleksioną kobietę, która żyła w nieszczęśliwym małżeństwie. Aby zmienić swoje podejście do życia w przeszłości chodziła do terapeutki, którą polubiła.

Dowiadujemy się kim był dla nie jej ojciec i jak wpłynął on na wyboru życiowe bohaterki.

Podsumowanie zestawienia ośmiu książek Kinga wartych przeczytania

Pisząc zwieńczenie tej zbiorowej recenzji zdałem sobie sprawę, że Stephen King jest pisarzem ceniącym różnorodność jeśli chodzi o podejście do tematu grozy. W powieściach Mistrza Grozy czytelnik otrzymuję historię, która zostawia go z pytaniami dotyczącymi nas, ludzi. Ludzi, którzy w powieściach Kinga wypadają naturalnie odsłaniając przed nami słabości.

Categories

No responses yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *