Tags:

,,To przychodzi nagle. Widzisz coś po raz pierwszy i od razu wiesz, że znalazłeś swoje ZAINTERESOWANIE. Jakby ktoś przekręcił klucz w zamku. Albo po raz pierwszy zakochał się.”

Stephen KingCztery pory roku

O czym jest Skazani na Shawshank?

Film, którego twórcą jest Frank Darabont przedstawia nam skazanego bankiera, który trafia dożywotnio do Shawshank. Andy Dufresne zaprzyjaźnia się z Ellisem Boyd’em, cechującego się przyjaznym nastawieniem wobec innych. Prócz przyjaciół Andy napotyka na swej drodze osoby, które będą go prześladować. Z czasem Andy staje się uprzywilejowanym więźniem ze względu na pomaganie naczelnikowi więzienia w sprawach finansowych.

Skazani na Shawshank to historia o przyjaźni między Andym a Ellisem. To również film o wytrwałości, gdzie główny bohater wydostaje się z więzienia po wielu latach. Myślę, że twórca filmu chciał przez ten motyw ucieczki pokazać odbiorcą, że człowiek pozbawiony wolności jest w stanie zaryzykować, aby ją odzyskać.

Historia posiada motyw samobójstwa. Postać Brooksa Hatlena należy do bohaterów w starszym wieku. Po opuszczeniu Shawshank Brooks uświadamia sobie zmianę jaką przeszło społeczeństwo od czasu jego pobytu w więzieniu. Odebrał sobie życie poprzez powieszenie się.

W mojej opinii to jeden z bardziej wzruszających momentów w tej produkcji. Myślę, że uważny odbiorca mógł uświadomić sobie problem z jakim stają osoby po wyjściu z więzienia. Nieraz w prawdziwym życiu tego typu ludzie są świadomi zmian jakie przeszło społeczeństwo. Poza tym osoby te nie zawsze mają przyjaciół czy bliskich, które wsparłyby ich w kryzysowych sytuacjach.

Końcówka filmu

Finalnie Andy po wydostaniu się z więzienia spotyka się ponownie z Ellisem na plaży. Spośród obejrzanych przeze mnie filmów finałowa scena jest satysfakcjonująca. Główny bohater, który przeszedł cierpienie przedostaje się z więzienia na zewnątrz. Scena, kiedy krzyczy z radości pośród deszczu i burzy zapadła mi w pamięć.

Myślę, że do myślenia dała mi również scena, kiedy naczelnik więzienia popełnia samobójstwo poprzez zastrzelenie się.

Bohaterowie

Andy to bohater z pozoru nieśmiały, jednak z rozwojem fabularnym okazuje się być charyzmatycznym i pewnym siebie facetem. Dzięki doświadczeniu w pracy bankiera oraz oczytaniu zdobywa on zaufanie naczelnika więzienia, który proponuje mu układ. Andy będzie dla niego pracować a on, jako naczelnik spełni niektóre jego prośby.

Główny bohater pomimo, że pracuję dla naczelnika nie porzuca swojego celu: uciec z więzienia i zacząć nowy etap na wolności. Dzięki swojej wiedzy i sprytowi w ukryciu przed strażnikami więzienia w tym naczelnikiem ukrywa on, że stworzył on tunel.

Podsumowanie

Skazani na Shawshank jest klasykiem, który warto obejrzeć ze względu na przemyślany scenariusz i reżyserię. Prócz tego główny bohater oraz jego motywacja są wiarygodnie przedstawione odbiorcom. To film, który stanowił, stanowi i stanowić będzie inspirację dla twórców. Dla mnie film jest dziełem, który na zawsze pozostawił mnie z wieloma pytaniami odnośnie ludzkiego życia. Czasami zastanawiam się jak potoczyłaby się historia, gdyby Stephen King postanowił napisać kontynuację. Niestety wątpię, abyśmy kiedykolwiek się o tym dowiedzieli.

Categories

No responses yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *