Recenzja Władca Pierścieni

Wydawnictwo: Muza SA.

Projekt okładki: Maciej Sadowski.

link do zdjęcia zamieszczonego na mojej stronie: https://muza.com.pl/pol_pl_Wladca-Pierscieni-Trylogia-8977_1.jpg

,,Trzy Pierścienie dla królów elfów pod otwartym niebem,
Siedem dla władców krasnali w ich kamiennych pałacach,
Dziewięć dla śmiertelników, ludzi śmierci podległych,
Jeden dla Władcy Ciemności na czarnym tronie
W Krainie Mordor, gdzie zaległy cienie,
Jeden, by wszystkimi rządzić, Jeden, by wszystkie odnaleźć,
Jeden, by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać
W Krainie Mordor, gdzie zaległy cienie.”

Władca Pierścieni. Drużyna Pierścienia

Osoby interesujące się fantastyką znają ten fragment. Napisał je człowiek, który stał się dla wielu ludzi autorytetem fantastyki. Świat, postacie i fabuła stworzone przez J.R.R Tolkiena są powszechnie znane na świecie. To uświadamia nam jak twórca był zaangażowany przy tworzeniu swojego świata. Myślę, że z życia Tolkiena można wynieść ważną lekcję. Warto być skupionym na swojej pracy, poświęcając jej jednocześnie swój czas, jeśli jest to zajęcie, które sprawia nam przyjemność. Zaznaczę, że na twórczość J.R.R Tolkiena wpłynęła II wojna światowa oraz wiara chrześcijańska.

Fabuła Władcy Pierścieni. Drużyny Pierścienia

Autor skupia się na pierścieniu, który należał do Saurona, będącego Władcą Ciemności. W trakcie trwania II ery zawiązuje się ostatni sojusz ludzi i elfów przeciwko armii Mordoru. Tym, który pokonuje Władcę Ciemności jest Isildur, który miał szansę zniszczyć pierścień w Górze Przeznaczenia. Postanawia jednak zatrzymać go dla siebie, co kończy się dla niego utratą życia. Pierścień trafia w ręce istoty o imieniu Gollum.

Gollum pomimo swojego przywiązania do pierścienia traci go, a nowym właścicielem pierścienia zostaje hobbit; Bilbo Baggins z Shire, co zostało wyjaśnione przez Tolkiena w książce Hobbit. Czyli tam i z powrotem. Po latach, kiedy Bilbo osiągnął sędziwy wiek postanowił przekazać pierścień swojemu krewnemu; Frodowi.

Przyjaciel Bilba Bagginsa i Froda; Gandalf Szary odkrywa prawdziwą moc pierścienia, zdając sobie sprawę, że trzeba go zniszczyć w Górze Przeznaczenia. Na nieszczęście hobbita, słudzy Saurona, czyli Nazgûle szukają pierścienia, przez co Frodo zmuszony jest opuścić Shire w towarzystwie swoich przyjaciół. I tak zaczyna się przygoda Froda Bagginsa z Shire i jego przyjaciół.

Postacie z Władcy Pierścieni. Drużyny Pierścienia, które polubiłem

Z osób należących do Drużyny Pierścienia polubiłem Aragorna cechującego się odwagą, spokojem i przyjaznym nastawieniem wobec innych. Nie jest to bohater, który myśli wyłącznie o sobie. Aragorn potrafi przewodzić innymi w trudnych sytuacjach i podnieść na duchu.

Postać, która stała się jedną z ikon fantastki jest Gandalf Szary. Zwany później Gandalfem Białym. Dzięki poświęceniu Gandalfa Szarego pozostali członkowie Drużyny Pierścienia zdołają opuścić Morię. Odkrywa on również zamiary innego czarodzieja, który przeszedł na złą stronę.

Sam Gamgee jako hobbit cechuje się przywiązaniem do regularnego spożywania posiłków. Jako najlepszy przyjaciel Froda cechuje się przywiązaniem do przyjaciół, co pokazane jest kiedy postanowił towarzyszyć Frodowi w podróży. Sam jest dla Froda oparciem nawet w najcięższych chwilach. Samwise Gamgee to również odważny hobbit, co udowodnił między innymi w Morii.

Z Drużyny Pierścienia zapadła mi relacja jaka nawiązała się między elfem Legolasem a krasnoludem Gimlim. Jest to ciekawa relacja, ze względu na to, że w świecie Tolkiena krasnoludy i elfy nie darzą siebie największym szacunkiem. Jednak w czasie wyprawy do Mordoru Legolas i Gimli walczą razem przeciwko napotkanym orkom, goblinom, wargom czy Uruk – Hai. Przyjaźń krasnoluda i elfa pokazała mi, że pomimo odmiennego pochodzenia, charakteru można się ze sobą zaprzyjaźnić i działać razem, aby osiągnąć wspólny cel.

Bohaterowie spoza Drużyny Pierścienia, których polubiłem

Tom Bombadill jest bohaterem, który nie pojawił się w filmach Władcy Pierścieni w reżyserii Petera Jacksona. To postać, której nie rozumiem. Nie jestem w stanie stwierdzić tak jak i inni do jakiej rasy należy. To jednak jego niewiadome pochodzenie i zachowanie sprawiło, że to bohater, który zapadł mi w pamięć. To on ugościł Froda, Sama, Merry’ego oraz Pippina w swoim domu oraz uratował ich przed Starą Wierzbą.

Galadriela to kobieta, będąca elfką znająca Gandalfa Szarego i Sarumana oraz Elronda. Cechuje się opanowaniem, pięknym wyglądem oraz mocą i inteligencją, co pokazała w czasie spotkania z Frodem oraz pozostałymi członkami Drużyny Pierścienia.

Saruman to jeden z czarodziejów. Cechuje go inteligencja oraz mądrość. Jest przebiegły i opanowany. Ma on odmienne podejście do konkretnych kwestii i nie rozumie pewnych poglądów Gandalfa.

Świat wykreowany przez Tolkiena

W czasie zapoznawania się z Władcą Pierścieni nie jestem w stanie nie napisać o szczegółowo wykreowanym świecie. Świecie, który zachwyca i zapada w pamięć następnym pokoleniom, które czerpią z niego inspirację w celu tworzenia własnych światów. Wgłębiając się w świat Władcy Pierścieni miałem okazję poznać Shire; miejscowość zamieszkiwaną przez hobbitów, ceniących codzienną rutynę i posiłki. Rivendell, stanowiące miejsce zamieszkiwane przez długowieczne elfy cechujące się spokojem i pięknem. Isengard stanowiący siedzibę czarodzieja Sarumana mającego na swych usługach Uruk – Hai.

Podsumowanie

Pierwsza część trylogii Władcy Pierścieni. Drużyny Pierścienia to książka zawierająca w sobie temat wyprawy w celu zniszczenia pierścienia, gdzie ważna jest przyjaźń, zaufanie, współpraca i wytrwałość. To również książka, gdzie autor opisał walkę dobra ze złem. To ponadczasowe dzieło, które stanowiło, stanowi i stanowić będzie niedościgniony wzór dla przyszłych pokoleń.

Categories

One response

  1. Chcąc oddać w kilku zdaniach przesłanie jakie daje nam pierwszy tom, musimy uwzględnić przede wszystkim:

    – nawet najmniej znaczące istoty, zjednoczone i skonsolidowane, są w stanie tworzyć wielkie rzeczy i dokonywać heroicznych czynów

    – nie ma znaczenia czy jesteś książątkiem z uszami w szpic, czy włochatym krasnoludem, jeśli czujesz powołanie, sens swojego działania, twoim przyjacielem staje się każdy kto myśli podobnie jak ty

    Tolkien przekazuje nam, mądrość którą musimy naśladować. Porzucić wcześniejsze urazy, wcześniejsze podziały rasowe oddalić, a przede wszystkim starać się nawiązać wspólne porozumienie gdyż – „Dzięki zgodzie małe rzeczy rosną, przez niezgodę – wielkie upadają”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *