Zalety Pół Króla

Joe Abercrombie przełamał schematy, jakie utarły się w historiach dla młodzieży. Nie jest to kolejna opowieść o nieszczęśliwej miłości, która nie ma głębszego przekazu. Pół Króla z cyklu Morze Drzazg oferuje to, czego oczekuję od książek: dostarczenie mi emocji, które zostaną ze mną po odłożeniu zakończonej książki.

Pozytywnym aspektem, na który zwróciłem uwagę we wstępie jest główny bohater powieści. Yarvi, pomimo bycia księciem pary królewskiej nie cieszy się uznaniem ze strony najbliższych ani tym bardziej poddanych. To, co wyróżniało go od innych chłopców, którzy szkolili się na wojowników Gettlandu jest jego kaleka ręka. Kiedy inni spędzali czas na wspólnym doskonaleniu umiejętności władania bronią, Yarvi przygotowywał się do zawodu ministra. Matka Gundring, która wzięła na siebie odpowiedzialność nauczania Yarviego widziała w nim potencjał. Kaleki książę odznaczał się obszerną wiedzą na temat otaczającego go świata oraz cechował się wrodzoną inteligencją i sprytem.

Zaletą w książce jest droga, jaką przeszedł Yarvi, aby móc powrócić do królestwa jako pewniejszy siebie, mądrzejszy oraz sprytniejszy następca Czarnego Tronu. Pod koniec tomu I bohater nie wstydzi się swojej ułomności pod postacią kalekiej ręki ani tego, że jest wyrzutkiem. Zaakceptował to, w jaki sposób jest postrzegany przez otoczenie i nauczył się wykorzystywać swoją inteligencję, aby pokonywać przeciwności losu.

Jak oceniam fabułę?

Fabuła wydaje się początkowo prosta. Po śmierci króla Uthrika młody książę Yarvi musi zasiąść na Czarnym Tronie, obejmując władzę w Gettlandzie, co nie spotyka się z aprobatą jego poddanych. Jako Gett powinien mieć sprawne obie ręce, aby móc stać się w przyszłości wojownikiem, którego sława przetrwa śmierć. Bogowie jednak mają wobec Yarviego inne plany. Złożywszy przysięgę, aby zemścić się na zabójcach ojca i brata młody następca Gettlandu udaje się na wyprawę, mającą na celu złupienie jednej z osad. W trakcie pobytu na obcej ziemi młody książę zostaje zdradzony. Myślę, że etap w którym Yarvi stracił władzę i poprzysięga zemstę sprawiło, że chciałem poznać jego historię do końca.

Podczas zapoznawania się z fabułą nieraz byłem pełen podziwu dla bohatera. To, w jaki sposób przechytrzył kapitan statku, aby uwolnić się z niewoli czy moment, w którym zemścił się na zabójcach ojca Uthrika.

A co z resztą bohaterów?

Wypadli przekonująco, ze względu na swoją przeszłość i cele, do jakich dążą. Przykładem jest Ankran, który służył dla Schadikshirram i wydawał się bohaterowi człowiekiem bez kręgosłupa moralnego. Jednak spędzając ze sobą czas Yarvi dowiaduje się, że Ankran podjął się pracy dla kapitan ze względu na swoich bliskich. Z ciekawszych bohaterów towarzyszących Yarviemu jest Nijaki, który odznacza się zamiłowaniem do walki mieczem oraz powagą. Z bohaterek wymienię Laithlin, będącą matką Yarviego, cechującą się spokojem i sprytem. Jednak jako matka, potrafi być wobec syna wrażliwa i okazać mu współczucie.

Podsumowanie

Pół Króla to historia dla tych, którzy szukają bohatera wielowymiarowego oraz niespodziewanych zwrotów akcji lub choćby emocji związanych z przygodami kalekiego księcia i jego przyjaciół.

Categories

No responses yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *