,,Nadal uważam, że stworzenia w rodzaju Farciarza – myślę tu zarówno o psach jak i ludziach – częściej żyją na swobodzie niż w zagrodach, a tak naprawdę pragną rzeczywistości stworzonej z błota i kup(…), w którym nikt nie rozmawia o książkach, Bogu i zaświatach. Świata, gdzie jedyną formą komunikacji jest histeryczne szczekanie wygłodzonych i przepełnionych nienawiścią psów”.

Czarny Telefon.

Na czym skupia się autor?

Joe Hill opisał w opowiadaniach problemy z jakimi muszą się zmierzyć nieletni chłopcy i mężczyźni. To historie o osamotnieniu, niezrozumieniu, nieakceptacji społecznej i przyjaźni.

Wybrane przeze mnie opowiadania

W pamięci zapadła mi historia przedstawiająca nastoletniego chłopaka. W ramach zadania domowego miał napisać list, który mógł być również skierowany do nieżyjącej osoby. Główny bohater napisał więc do nieżyjącej matki. W treści listu stwierdził, że za nią tęskni, co odsłania wrażliwą naturę chłopaka. Ma on ojca lekarza cechującego się surowością w wychowaniu jego i młodszego brata. Bohater w przeciwieństwie do młodszego rodzeństwa jest małomówny i niepewny siebie.

Do głowy przychodzi mi również historia o bezdomnym mężczyźnie, który jak poprzednio wspomniany chłopak stracił bliską sobie osobę. W tym opowiadaniu bohater stracił przyjaciela, który również był bezdomny. Po śmierci przyjaciela trafia on do mieszkania kobiety mającej córki, która oferuje mu odpoczynek i jedzenie. W trakcie rozmowy z kobietą bohater dowiaduje się, że jest wdową.

Następne z opowiadań, które odebrałem pozytywnie jest historia o rodzeństwie. Główny bohater ma młodszego brata, mającego talent do tworzenia budowli np. z kartonów czy plastikowych kubków. Z tych materiałów tworzy między innymi zamek lub rakietę kosmiczną. Niestety młodszy brat znika bez śladu a główny bohater nie wie, co mogło się z nim stać. Opowiadanie zostało przeze mnie dobrze odebrane przez relację między braćmi, którzy pomimo odmiennego charakteru i natury kochają siebie braterską miłością. Nadmienię również, że bohater razem ze swoim znajomym przyczyniają się do sytuacji, która odbije się na psychice obydwu.

Na pochwały zasługuje historia skupiająca się na przyjaźni między chłopcami, gdzie jeden z nich posiada odmienną budową ciała. Jest ponadprzeciętnie lekki, co powoduje, że może bezproblemowo unosić się w powietrzu. Pewnego dnia przyjaciel głównego bohatera postanawia wznieść się na sporą odległość, zakańczając tym samym życie.

Pomaga mu w tym główny bohater przywiązując do jego ciała odpowiednią ilość balonów. Jest to w mojej opinii jedno z bardziej wzruszających opowiadań, posiadających wątek pożegnania między przyjaciółmi.

Tytułowy Czarny Telefon

Sam autor nie wykorzystał pełnego potencjału, jaki wiązał się z historią skupiającą się na porwaniu chłopca przez nieznajomego mężczyznę. Nie mogę jednak zaprzeczyć, że pewne fragmenty zapadły mi w pamięć. Po zapoznaniu się z opowiadaniem zastanawiałem się, czy pewne sytuacje naprawdę miały miejsce czy były one wymysłem chłopca uwięzionego w piwnicy.

Podsumowanie

Autor książki przedstawia nam losy bohaterów, których łączy poczucie osamotnienia, niezrozumienia przez innych oraz bolesna przeszłość. Jestem zdania, że Jeo Hill chciał przedstawić problemy chłopców i mężczyzn. W mojej opinii jest to problem, który jest zauważalny w XXI wieku, co pokazują dane, gdzie wielu mężczyzn popełnia samobójstwo i czuję się samotnych. To problem, który według mnie jest zamiatany pod dywan przez masowy przekaz.

Categories

No responses yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *