Dlaczego podjąłem się zrobienia własnego rankingu polskich książek wartych przeczytania? Ponieważ chce pokazać, że polskie książki są warte naszej uwagi i czasu. Pomimo tego, że sam czułem się zniechęcony książkami rodzimych autorów przekonałem się, że nasi twórcy też mają pozycje, z którymi warto się zapoznać.

1. Znachor. Tadeusz Dołęga – Mostowicz

Dołęga – Mostowicz przedstawia nam historię uzdolnionego i szanowanego chirurga; Rafała Wilczura. Po powrocie z pracy Rafał Wilczur nie zastaje swojej ukochanej żony i córki. Znajduje natomiast list, napisany przez jego żonę, w którym wyjaśnia powód swojego odejścia razem z córką.

W pewnym momencie zrozpaczony chirurg zaczyna przechadzać się po mieście pijąc alkohol. Dochodzi do tragedii. Chirurg będąc pod wpływem alkoholu zostaje wywieziony poza miasto przez grupę nieznajomych i uderzony w głowę, tracąc przy tym pamięć. Kradnie on tożsamość stając się Antonim Kosibą.

Od momentu utraty pamięci, zaczyna się jego wędrówka po kraju jako włóczęga. W mojej opinii to właśnie ten element opisanej przez Dołęgę – Mostowicza historii jest tym, co sprawiło, że do dnia dzisiejszego fabuła utkwiła mi w pamięci.

Wątek zmiany

,,Jedyną stałą jest zmienna” – Heraklit z Efezu.

Myślę, że zdanie które przypisuje się starożytnemu greckiemu myślicielowi może być sposobem rozumienia historii Dołęgi – Mostowicza. Profesor Rafał Wilczur z pozycji zamożnej osoby przez cierpienie i nieszczęśliwy wypadek staje się włóczęgą dorabiającą, gdzie tylko może.

Wątek miłosny

Fabuła skupia się na uczuciu jakie powstało między Marysią a Leszkiem Czyńskim. Pomimo tego, że Marysia nie jest najbogatszą kobietą Leszek Czyński poświęca jej swój czas i uwagę. Godzinami przebywa w sklepie opowiadając jej o swoich przygodach. Problemem obojga zakochanych jest nie tylko ich pochodzenie, ale i inni ludzie. Rodzice Leszka Czyńskiego nie chcą zaakceptować, że ich syn darzy miłością ubogą kobietę. Młodzi kochankowie jednak są dla siebie ważniejsi niż przeciwności losu.

Wątek rodzicielski

Autor książki opisał relację między Antonim Kosibą a Marysią. Oboje jednak nie wiedzą, że Antonii jest dla Marysi ojcem. Mimo to Znachor poświęca jej swój czas i uwagę rozmawiając z nią w sklepie. Antonii Kosiba pomimo sympatii, jaką darzy Marysie nie jest on przychylny Leszkowi Czyńskiemu.

2. Lalka. Bolesław Prus

Autor przedstawia nam zakochanego Wokulskiego, którego najważniejszym celem jest bycie razem z Izabellą Łęcką. Izabela jest kobietą, mającą nierealne wyobrażenia na temat otaczającego jej świata. Jej wyobrażenia są nierealistyczne ze względu na otoczenie, w którym się wychowała oraz przez swoje cechy charakteru.

Postać Stanisława Wokulskiego

Czy Stanisław Wokulski jest romantykiem czy pozytywistą? W mojej ocenie ma cechy zarówno pozytywisty i romantyka. Jest zakochany w Izabeli Łęckiej i idealizuje ją, ale jest również osobą pomagającą innym. Prostytutce Mariannie Wokulski znalazł pracę oraz dzięki znajomością znalazł jej mieszkanie. Ostatecznie ożeniła się. Jednak to tylko wybiórczy przykład tego jak Stanisław Wokulski pomagał innym, gdy znajdowali się w ciężkiej sytuacji życiowej.

Pamiętnik Ignacego Rzeckiego

Prócz tematu miłosnego, autor opisuje nam życie Ignacego Rzeckiego, który pracuje w sklepie Wokulskiego. W wolnych chwilach prowadzi osobisty pamiętnik, gdzie zapisuje swoje przemyślenia na temat tego, co robi Stanisław. Należy dodać, że w niektórych częściach swojego pamiętnika zapisuje swoje wspomnienia z dzieciństwa.

Krytyczna analiza Polski

Sam autor skupia się też na problemach epoki w jakiej przyszło mu żyć. W książce jest nam pokazana nienawiść wobec Żydów oraz nastroje panujące wśród Polaków. Arystokracja, która powinna stać na straży pomagania społeczeństwu przewala majątki na cele rozrywkowe. Poza tym większa część Polaków jest nam ukazana jako osoby nienawistne wobec tych, którym lepiej się powodzi. Przez sukcesy Stanisława Wokulskiego nie zadadzą sobie trudu, aby pomyśleć o tym przez co musiał przejść. Zamiast tego wolą wymyślać o nim niestworzone historie.

3. Wiedźmin. Ostatnie życzenie. Andrzej Sapkowski

Wiedźmin. Ostatnie życzenie przedstawia nam białowłosego łowcę potworów. W trakcie książki poznamy ludzką stronę Wiedźmina oraz miłość Geralta z Rivii. Czarnowłosą czarodziejkę Yennefer z Vengenbergu.

Pokazanie spojrzenia na świat z wielu perspektyw

Geralt w trakcie swojej kariery łowcy potworów ma okazję poznać świat z innej perspektywy. Napotyka on Nivellena na którym ciąży klątwa. Pomimo pozorów Nivellen ma w sobie człowieczeństwo, co pokazane jest czytelnikowi w trakcie skupienia się na jego historii.

Tytułowe Ostatnie życzenie

To historia o miłości, która połączyła czarodziejkę z łowcą potworów. Pomimo odmiennych profesji obydwoje zostają związani przeznaczeniem. Przeznaczenie odgrywa w książce ogromne znaczenie. Autor książki kieruje do nas pytanie: Czy mamy wolność wyboru czy mamy rolę do odegrania?

4. Historia bez Cenzury 4. Średniowiecze bez trzymanki. Wojciech Drewniak

Wojciech Drewniak jest znany miłośnikom historii. Prócz kanału: Historia bez cenzury mamy okazję zapoznać się z jego sposobem przedstawienia faktów na podstawie książek. W książce napisanej przez siebie przedstawia czytelnikom ważne historyczne postacie i wydarzenia. Robi to jednak w odmienny sposób znany niektórym ze szkoły czy studiów.

Przybliża nam między innymi Mieszka I, który powszechnie jest znany ze swojego przyjęcia chrztu w poł. X wieku n.e. Karola Wielkiego; władcę który nie potrafił pisać i miał słabość do seksu z płcią piękną. Prócz tego dowiemy się jak przebiegały krucjaty chrześcijan na Bliskim Wschodzie, dlaczego sądzono zwierzęta i jak takie przyziemne czynności jak picie alkoholu odegrały rolę w trakcie oblężenia konkretnych miejsc. To oczywiście niewielka część tego, co treść książki ma do zaoferowania.

Categories

3 komentarze

  1. Znachora nie czytałem, być może szkoda, ale widziałem ogromną liczbę ekranizacji. Nie mam zdania innego niż, że to produkt literatury popularnej w najgorszym wydaniu.

    Najlepszą charakterystykę Lalki (jaką znalazłem w Internecie):
    https://fanbojizycie.wordpress.com/2022/09/13/wokulski-ani-romantyk-ani-pozytywista-tylko-creep/
    polecam szczególnie młodzieży szkolnej. Bardzo ułatwia zrozumienie utworu.

    Co do Wojtka Drewniaka – cenię jego popularyzację historii. Warto również zajrzeć na jego kanał YouTube:
    https://www.youtube.com/@HistoriaBezCenzuryMB

  2. Zdecydownia czołowa pozycja do przeczytania jak i obejrzenia to znachor! I genialna gra aktorska Jerzego Bińczyckiego który wcielił się w postać profesora Rafała Wilczura! Gorąco polecam Łukasz:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *