Tags:

„Wiedziałeś, że jest dopuszczalna ilość szczurzych kup, które mogą trafić do batoników? To rząd, Jack. Nawet oni nie przejmują się za bardzo jakością. Wiesz, co może trafić do hot-dogów? Świńskie ryje, usta i zwieracze. A i tak wcinam te dz***i, bo kocham hot-dogi.”

Breaking Bad

Fabuła Breaking Bad

Twórcą serialu jest Vince Gilligan. Historia serialu toczy się wokół postaci Waltera White’a pracującego jako nauczyciel chemii. Poza nauczaniem dorabia na stacji paliw. W ciągu jednego dnia jego życie obraca się do góry nogami, kiedy dowiaduje się, że ma raka. Od tego momentu zachodzi w nim przemiana, mająca swoje konsekwencje dla niego i bliskich.

Będąc świadomy, że nie będzie żyć zbyt długo decyduję się na produkcję narkotyków. Aby jego plan się powiódł odwiedza on dawnego ucznia; Jesse’go Pinkmana, który postanawia mu pomóc.

Jakie jest moje zdanie na temat fabuły?

Od pierwszego momentu historia rzuca nas na głęboką wodę. Odcinek zaczyna się od tego, że Walter nagrywa siebie kamerą w nadziei, że jego żona oraz syn będą mogli zobaczyć nagranie. Dzięki takiemu zabiegowi widz ma ochotę poznać przyczynę w jakiej znalazł się główny bohater.

Zaletą fabuły jest umiejętne wprowadzenie nowych postaci, dzięki czemu widz ma ochotę ich poznać. Prócz wyżej wymienionych zalet dodam, że na pochwałę zasługuje tempo narracji, które przez cały czas utrzymywało mnie w napięciu i niepewności.

Bohaterowie

Główny bohater Walter White jest w mojej ocenie jedną z lepiej rozpisanych postaci w spośród seriali, jakie obejrzałem. Cechuje go wysoka inteligencja, co jest pokazywane w trakcie rozwoju fabuły. Pod maską uśmiechniętego nauczyciela skrywa się mężczyzna o niespełnionych ambicjach i lisim sprycie. Z czasem Walter przełamuje kolejne granice człowieczeństwa osiągając swoje cele kosztem innych. W ostatnim odcinku finałowego sezonu przekonałem się, co od początku stanowiło dla niego prawdziwy cel.

Problemy Walthera White’a

Myślę, że postać Heisenberga czyli Waltera White’a pokazuje jak niespełnione ambicje oraz kryzysowa sytuacja potrafią odmienić człowieka. Z jednej strony stał się on pewniejszy siebie i asertywny mając w sobie odwagę, aby osiągać swoje ambicje. Z drugiej strony był on w stanie zniszczyć życie innych ludzi, aby osiągnąć cele.

Postać Jessiego Pinkmana

Jesse Pinkman jest utalentowanym chłopakiem, co pokazuje produkując tzw. Niebieski kryształ. Prócz tego w trakcie związku z Jane Margolis pokazał jej swoje rysunki z okresu dorastania. Po powrocie do rodzinnego domu przeglądał szkice z czasów szkolnych, w których wyśmiewał Waltera White’a uczącego go chemii w czasach, kiedy Jessie chodził do szkoły. Bohater przejawia współczucie wobec innych, co jest ukazane w odcinku, gdzie Jessie włamał się do domu w celu odzyskania narkotyków. W mieszkaniu spotyka zaniedbanego chłopca, który znajduje się pod opieką uzależnionych od narkotyków rodziców. W trakcie oczekiwania na powrót jego rodziców nawiązuję z chłopcem więź. Po odzyskaniu narkotyków Jessie zawiadamia odpowiednie służby życząc chłopcu, aby miał dobre życie. W tej scenie widać, jak bohater przejął się losem dziecka, które nie dostało od rodziców miłości i godnych warunków do życia.

Problemy Jessiego Pinkmana

Jesse to chłopak mierzący się z problem dotyczącym relacji z rodzicami. Pomimo chęci bohatera na wewnętrzną przemianę rodzice nie wspierają go emocjonalnie, psychicznie oraz finansowo. Poza tym działa jako diler narkotyków, co doprowadza go niejednokrotnie do kłopotów związanych z zabijaniem innych czy obawą o własne życie. To chłopak, który w trakcie trwania serialu związuje się z dwoma dziewczynami. Pierwsza z nich; Jane umarła poprzez zakrztuszenie się własnymi wymiocinami. Andrea Cantillo, będąca drugą dziewczyną Jessego zginęła postrzelona w głowę, co widział bohater.

Straciwszy obie partnerki stan psychiczny bohatera zmienia się na gorsze. W pewnym momencie zostaje zniewolony przez grupę przestępców, którzy pastwią się nad nim psychicznie i fizycznie. Ostatecznie Jesse zdołał uciec od prześladowców za sprawą Waltera White’a. Poza tym zmierzył się ze sobą odstawiając na jakiś czas narkotyki.

Podsumowanie

Breaking Bad to jeden z tych seriali, które zaskakują swoją złożonością pod względem scenariusza oraz reżyserii. To historia, która zawiera w sobie charyzmatyczne postacie oraz trzyma nas w napięciu od początku do końca. Po zakończeniu pięciu sezonów poczułem w sobie coś, co można nazwać pustką. Całe szczęście twórca Breaking Bad Vince Gilligan postanowił po latach nakręcić z tego uniwersum film El Camino przedstawiający nam dalsze losy Jesse’go Pinkmana. Prócz tego na Netflixie jest dostępny zakończony już serial Better Call Saul przybliżający postać Saula Goldmana, będącego prawnikiem.

Categories

No responses yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *