,,Uczepił się rzeczywistości i trzymał z całej siły.”

Stephen KingLśnienie

O fabule:

Według mnie historia, której akcja przez większą część czasu dzieje się w hotelu ,,Panorama”, jest interesująca. Składają się na to czynniki takie jak: opisy Kinga wnętrza hotelu, jak i momenty poznawania przez Danny’ego zjawisk, które dostrzega tylko on spośród członków rodziny.

Szczególnie zapamiętałem momenty, gdy Jack poznawał historie hotelu, w którym miały miejsce morderstwa. Z czasem w hotelu ,,Panorama” rodzina doświadcza wydarzeń, które są dla niej przerażającym przeżyciem.

O postaciach:

Są one wykreowane w sposób wiarygodny, ze względu na ich zachowanie.

Jedną z takich postaci jest Jack będący ojcem i mężem. Autor przedstawił nam go jako mężczyznę, mającego problemy z panowaniem nad sobą i alkoholem. W trakcie czytania książki można spostrzec jak Jack przez swoje problemy nad kontrolą emocji, złamał swojemu synowi rękę i został zwolniony ze szkoły. Na pewnych etapach mamy opisaną przeszłość Jacka, gdzie dowiadujemy się o jego dzieciństwie. Zarówno dla Danny’ego tak i dla Jacka w jego psychice odcisnęło się piętno bycia wychowywanym przez ojca nadużywającego alkoholu. W trakcie pobytu w hotelu Jack na nowo zaczął popadać w uzależnienie. Interesujące są również rozmowy Jacka. Tutaj czytelnik musi zadać sobie pytanie: Z kim dyskutuję Jack? Czy jest to wyłącznie wytwór jego wyobraźni?

Kolejnym z bohaterów jest syn Jacka; Danny, posiadającego lśnienie, będącą umiejętnością umożliwiającą mu dostrzegać zmarłych. Postać Danny’ego cechuje się przywiązaniem i podziwem wobec ojca, pomimo krzywdy jakiej doświadczył z jego strony. Chłopiec zaprzyjaźnia się z czarnoskórym kucharzem, który ma również dar widzenia zmarłych. Sama postać nieletniego Danny’ego cechuje introwertyzm, co niepokoi matkę chłopca; Wendy.

Wendy Torrance jak wcześniej wspomniałem matką chłopca, która ze względu na destrukcyjne zachowania męża zaczyna bać się o życie syna i swoje, co kończy się walką o przetrwanie w hotelu odciętym od reszty świata przez zimę. Wendy jest przykładem matki kochającej i dbającej o syna oraz potrafiącej pokazać swoją odwagę w trakcie niebezpiecznych sytuacji.

Czy z książki można coś wynieść?

  • Otoczenie jest ważne dla człowieka, co pokazuje relacja Jacka z ojcem, w czasach dziecięcych.

Wniosek nasuwa mi się taki – zachowanie Jacka, odzwierciedla, to jak zachowywał się jego rodzic.

To, co ich łączy to niska kontrola nad emocjami. Ojciec Jacka w w pewnym momencie zbił mocno swoją żonę. Jack natomiast złamał swojemu synowi rękę i skrzywdził pewnego chłopaka.

  • Niektórzy przegrają ze samym sobą jak Jack – ostatecznie hotel Panorama przejął nad nim władzę.

Prośba o napisanie swojego komentarza – opinii na temat mojej recenzji :

Drogi czytelniku/ czytelniczko jeśli przeczytałeś/przeczytałaś mój wpis do końca, zostaw swoją opinię poniżej. Będę wiedzieć, że wysiłek włożony przeze mnie ma sens, co zmotywuje mnie do dalszej pracy nad swoimi umiejętnościami pisarskimi.

Categories

No responses yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *