Kilka słów na wstępie

Żyć dalej albo się poddać. Zaufać innym lub odciąć się od nich. Takie dylematy towarzyszą głównej bohaterce książki. Uczennica, imieniem Stella cieszyła się kiedyś popularnością w szkole. Znana ze swojej miłości do tworzenia muzyki postanowiła wziąć udział w jednym z talent show. Od tego momentu jej życie staje się udręką.

Amalie, dawna przyjaciółka Stelli staje się dla głównej bohaterki prześladowczynią, która gnębi ją emocjonalnie i psychicznie. Bohaterka prócz codziennych problemów z prześladowaniem w szkole i poza nią doświadczyła straty najbliższej osoby. Matka Stelli zmarła, przez co ojciec bohaterki pogrąża się psychicznie. Tak samo jak Stella, która miała w matce oparcie.

Jakie wnioski można wyciągnąć z powyższego przedstawienia fabuły? Za życia każdy z nas mógł doświadczyć bolesnego okresu, który zdawał się trwać bez końca. Jednak zawężając ten problem do codzienności w szkole niektórzy z uczniów i uczennic mogą identyfikować się ze Stellą. Dlaczego? Trzeba uświadomić sobie, że żyjemy w czasach, gdzie internet jest wykorzystywany w różny sposób. W tym do prześladowania innych, co w przeszłości nieraz doprowadzało ofiary do popełnienia samobójstwa.

Pomimo prób uświadamiania społeczeństwa o zagrożeniach i konsekwencjach prześladowania innych, w tym mobbingu przez internet zawsze znajdą się jednostki, które czerpią frajdę z niszczenia innym życia. Jak powiedział Plaut: ,,homo homini lupus”, czyli ,,człowiek człowiekowi wilkiem”.

Co mnie zaciekawiło w 21 sposobów na śmierć?

Autorka uświadamia nam jak nękanie innej osoby może sprawić, że ofiara będzie chciała popełnić samobójstwo. Według mnie autorka chciała, aby czytelnicy podchodzili ostrożnie do obdarzenia drugiej osoby zaufaniem. Przykładem jest Amalie, która przed staniem się prześladowczynią Stelli była dla głównej bohaterki przyjaciółką.

Oczywiście są osoby, którym możemy zaufać. Na przykładzie Stelli jest to jej ojciec i Emil, czyli jej przyjaciel. Obydwoje stanowili oparcie dla głównej bohaterki w trakcie jej kryzysu. Ojciec bohaterki, pomimo problemów emocjonalnych postanowił, że razem ze Stellą rozwiążą problem z gnębieniem ją w szkole. Emil natomiast utrzymywał z nią kontakt i związał się z nią.

Co mi nie odpowiadało w 21 sposobów na śmierć?

Według mnie główna bohaterka pomimo tego, że jest utalentowaną osobą z predyspozycjami do tworzenia muzyki, jej zainteresowanie nie zostało mi, jako czytelnikowi przedstawione w sposób, abym uwierzył, że muzyka jest dla niej ważnym aspektem życia. Owszem, są fragmenty, w których mogłem dostrzec, jak ważną rolę odgrywa dla niej tworzenie muzyki. Jednym z takich fragmentów jest scena, kiedy postanowiła nagrać piosenkę, którą później wysłała swojemu przyjacielowi. Albo scena, kiedy postanowiła stworzyć piosenkę poświęconą jej odczuciom względem prześladowań, jakich doświadczyła. Pomimo powyższych przykładów w mojej ocenie autorce nie udało się przedstawić miłości bohaterki do muzyki.

Jak wypadł wątek romantyczny w 21 sposobów na śmierć?

Uważam, że wątek miłosny między Emilem a Stellą był niepotrzebny. Zdaję sobie sprawę, że wątek miłosny jest w książkach dla młodzieży czymś powszechnym. Jestem jednak zdania, że w tej książce mógł on zostać wycięty. Relacja przyjacielska między obydwoma bohaterami w zupełności by mi wystarczyła. Ponadto więź miłosna między Stellą a Emilem, jako wątek został według mnie potraktowany powierzchownie. Nie czułem, aby ta relacja była czymś głębszym niż tylko flirtem pomiędzy dwojgiem bohaterów.

Czy książkę polecam?

21 sposobów na śmierć jest książką, która może nam pozwolić wejść w buty osoby mobbingowanej. Jeśli jednak spodziewacie się tutaj rozbudowanego wątku miłosnego to nie polecam wam po nią sięgać.

Categories

No responses yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *