Wprowadzenie
Marc Spector znany też jako pan Knight, Moon Knight albo Lockley, będący taksówkarzem albo też Stevenem Grantem budzi się w zakładzie dla chorych psychicznie. To, co dotychczas uważał za część życia zostało podważone. Nachodzi czytelnika pytanie: jakie elementy z życia Marca Spectora są faktami a które jego wymysłem?
Komiks, będący próbą odtworzenia postrzegania świata przez osobę mającą wiele osobowości. Czytelnik zapoznając się z każdą stroną komiksu na swój sposób jest w stanie ułożyć sobie w głowie układanki prowadzące do odpowiedzi. Kim jest Marc Spector? I czy bycie przez niego obrońcą nocnych podróżnych jest faktem? Każdy z czytelników musi samemu się pochylić nad złożoną osobowością Marca Spectora. Nie ma jednej interpretacji postaci Moon Knighta.
Fabuła
W trakcie wsiąkania w fabułę, jesteśmy świadkami przeskakiwania bohatera między odmiennymi rzeczywistościami. W pewnym momencie na pozór odrębne historię łączą się w całość. Dowiadujemy się, co kryje się za każdą z osobowości Marca Spectora. Ważny jest sam aspekt przywdziewania białej maski przez bohatera, która stanowi podpowiedź, co do interpretacji Moon Knighta. Symbolika przywdziewania masek, nie jest czymś zupełnie obcym dla cywilizacji ludzi. W starożytnej Grecji była używana przez aktorów występujących przed publicznością. Pojawia się pytanie: dlaczego Marc przywdziewa maskę?
Według mnie zakładanie maski przez bohatera sprawia, że ten czuję się komfortowo psychicznie. Nie należy zapominać, że cierpi on na zaburzenia dysocjacyjne osobowości. Twórcy komiksu dali nam możliwość śledzenia losów młodego Maca aż do osiągnięcia przez niego pełnoletności. Wracając: maska pomaga Spectorowi wytrzymać w zakładzie dla obłąkanych, jednocześnie uciekając przed faktem, że ma problem.
Podsumowanie
Czytelnik nieraz będzie zadawać sobie pytanie: Co tutaj jest prawdziwe, a co nie? Pytanie zadane przeze mnie brzmi: Czy cokolwiek w tej historii jest wiarygodne? Podsumowując Moon Knight należy do komiksów, które skłaniają do zastanowienia się nad własną kondycją dotyczącą zdrowia psychicznego i tego, jak mogą postrzegać świat osoby o zaburzeniach dysocjacyjnych osobowości.
Jestem zdania, że twórcy przedstawili komiks odmienny od głównych serii Marvela. Komiks ten od początku do końca trzyma czytelnika w niepewności, zachęcając czytających do kontemplacji na temat pojmowania tego, co uważamy za rzeczywiste a co tylko za wymysł. I czy istnieje granica między fikcją a światem realnym?
No responses yet